Jesteś tutaj: Blog / 5 najlepszych Headless CMS i nowych frameworków JS – recepta na błyskawiczne strony internetowe

5 najlepszych Headless CMS i nowych frameworków JS – recepta na błyskawiczne strony internetowe

14 marca, 2023

Wprowadzenie

W szybko rozwijającym się świecie rozwoju stron internetowych, deweloperzy nieustannie poszukują najbardziej efektywnych sposobów tworzenia witryn, które są szybkie, skalowalne i łatwe w utrzymaniu. Jedną z takich innowacji, które pojawiły się w ostatnich latach, jest headless CMS, który, w połączeniu z nowoczesnymi frameworkami JavaScript, może zaowocować niezwykle szybkimi i wydajnymi witrynami. W tym kompleksowym przewodniku omówimy koncepcję headless CMS, przyjrzymy się jego zaletom oraz przedstawimy 10 najlepszych platform CMS bez interfejsu oraz nowych frameworków JavaScript dostępnych na rynku.

Czym jest Headless CMS?

Headless CMS (Content Management System) to system zarządzania treścią, który działa niezależnie od warstwy prezentacji strony internetowej. Przechowuje i zarządza treściami, udostępniając dane poprzez interfejsy API (Application Programming Interfaces), co pozwala programistom na dostęp do danych i wyświetlanie treści za pomocą dowolnej technologii front-endowej.

Dlaczego warto wybrać Headless CMS?

Oto kilka powodów, dla których headless CMS jest idealnym rozwiązaniem do implementacji szybkich i wydajnych witryn:

1. Elastyczność: Pozwala deweloperom wybrać preferowaną technologię front-endową, ułatwiając tworzenie unikatowego i spersonalizowanego doświadczenia użytkownika.

2. Skalowalność: Rozłączna architektura ułatwia skalowanie witryn, ponieważ front-end i back-end można skalować niezależnie.

3. Prędkość: Platformy CMS bez interfejsu często korzystają z nowoczesnych stosów technologicznych, co może prowadzić do poprawy wydajności witryny i skrócenia czasów ładowania.

4. Gotowość do obsługi wielu kanałów: Treść może być łatwo dostarczana do różnych kanałów (witryny, aplikacje mobilne, urządzenia IoT, itp.) za pomocą API.

5. Łatwiejsze aktualizacje i utrzymanie: Ponieważ warstwy zarządzania treścią i prezentacji są oddzielone, aktualizacje można wprowadzać bez wpływu na drugą warstwę.

Top 5 platform Headless CMS

1. Contentful
Najlepszy dla: Projektów na poziomie przedsiębiorstwa, e-commerce i dostarczania treści wielokanałowych
Zalety: Bogate wsparcie API, potężne modelowanie treści oraz rozbudowany ekosystem integracji i rozszerzeń.

2. Strapi
Najlepszy dla: Deweloperów poszukujących otwartoźródłowego, konfigurowalnego i łatwego w wdrożeniu rozwiązania
Zalety: Solidny system wtyczek, wsparcie GraphQL oraz opcja samodzielnego hostingu dla większej kontroli.

3. Sanity
Najlepszy dla: Projektów wymagających współpracy w czasie rzeczywistym i niestandardowych struktur treści
Zalety: Aktualizacje w czasie rzeczywistym, potężne modelowanie treści oraz elastyczne wsparcie API (w tym GraphQL).

4. Prismic
Najlepszy dla: Działów marketingowych, deweloperów szukających łatwego w użyciu rozwiązania SaaS
Zalety: Przyjazny interfejs użytkownika, solidne wsparcie API oraz potężny edytor wizualny do tworzenia niestandardowych fragmentów treści.

5. Ghost
Najlepszy dla: Blogów, publikacji online i projektów zorientowanych na treść
Zalety: Wsparcie dla Markdown, przyjazny dla SEO oraz intuicyjny interfejs dla pisarzy i redaktorów.

Top 5 nowych frameworków front-endowych JavaScript

1. Next.js
Najlepszy dla: Aplikacji React renderowanych po stronie serwera, statycznych witryn oraz e-commerce
Zalety: Automatyczne dzielenie kodu, renderowanie po stronie serwera oraz wbudowane wsparcie dla generowania witryn statycznych.

2. Nuxt.js
Najlepszy dla: Deweloperów Vue.js poszukujących renderowania po stronie serwera i generowania witryn statycznych
Zalety: Architektura modułowa, optymalizacja wydajności oraz automatyczne dzielenie kodu.

3. Gatsby
Najlepszy dla: Generowania witryn statycznych, blogów i witryn opartych na treści
Zalety: Zoptymalizowany pod kątem szybkości, obszerny ekosystem wtyczek oraz wsparcie dla GraphQL i popularnych platform CMS.

4. Svelte
Najlepszy dla: Budowy lekkich, wysokowydajnych aplikacji internetowych
Zalety: Architektura oparta na kompilatorze, która eliminuje potrzebę wirtualnego DOM, skutkując szybszymi czasami ładowania i lepszą wydajnością.

5. RedwoodJS
Najlepszy dla: Aplikacji full-stack korzystających z modelu wdrożenia bezserwerowego
Zalety: Łączy zalety React, GraphQL i Prisma, zapewnia płynne doświadczenie dla deweloperów oraz promuje model wdrożenia bezserwerowego dla skalowalności.

Czy WordPress może działać jako headless CMS?

Tak, WordPress może działać jako headless CMS, co oferuje szereg korzyści dla twórców stron internetowych. W takim podejściu, WordPress jest wykorzystywany wyłącznie jako back-endowy system zarządzania treścią, a dane są udostępniane przez REST API lub GraphQL. Front-end może być zbudowany przy użyciu dowolnego frameworka JavaScript, takiego jak React, Vue.js czy Angular.

Oto niektóre zalety korzystania z WordPressa jako headless CMS:

Wykorzystanie znanej platformy: WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie, a wiele osób jest już z nim zaznajomionych. Dzięki temu deweloperzy i redaktorzy treści mogą wykorzystać dobrze znane narzędzia do zarządzania treścią.

Elastyczność: Korzystanie z WordPressa jako headless CMS pozwala deweloperom na swobodne wykorzystanie dowolnego frameworka front-endowego, co prowadzi do większej elastyczności i możliwości tworzenia nowoczesnych, responsywnych interfejsów użytkownika.

Szybkość i wydajność: Decoupling WordPressa od warstwy prezentacji może znacznie poprawić wydajność strony, ponieważ ładowanie treści jest zoptymalizowane, a renderowanie po stronie klienta jest przyspieszone dzięki nowoczesnym frameworkom JavaScript.

Skalowalność: Oddzielając front-end od back-endu, możemy skalować obie warstwy niezależnie, co prowadzi do lepszej wydajności i większej możliwości obsługi ruchu na stronie.

Integracje: WordPress jako headless CMS może być łatwo zintegrowany z innymi usługami i narzędziami, takimi jak systemy e-commerce, narzędzia do analizy danych czy usługi zewnętrzne.

Bezpieczeństwo: Headless WordPress może być bezpieczniejszy, ponieważ ataki na typowe luki w zabezpieczeniach WordPressa, takie jak wtyczki czy motywy, są mniej skuteczne, gdyż warstwa prezentacji jest odseparowana od warstwy zarządzania treścią.

Aby rozpocząć korzystanie z WordPressa jako headless CMS, wystarczy zainstalować i skonfigurować odpowiednie wtyczki, takie jak WPGraphQL lub WP REST API, aby umożliwić komunikację z front-endem. Następnie deweloper może zbudować interfejs użytkownika, korzystając z wybranego frameworka JavaScript i pobierając dane z WordPressa poprzez API.

Podsumowanie

Headless CMS to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie szybkich, elastycznych i skalowalnych stron internetowych. Dzięki swoim zaletom, takim jak łatwość integracji, obsługa różnych technologii front-endowych oraz wydajność, coraz więcej twórców decyduje się na wykorzystanie Headless CMS w swoich projektach. Lista 5 najlepszych Headless CMS przedstawiona w artykule to tylko część z dostępnych na rynku opcji, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze systemu zarządzania treścią dla swojego projektu.

Nasze usługi: Programiści B2B Headless CMS. Wdrożenie headless cms, programowanie front-end JS dla potrzeb headless cms.