CSS

CSS, czyli tzw. Kaskadowe Arkusze Stylów (z ang. Cascading Style Sheets) to nic innego jak zbiór komend i reguł, które określają w jaki sposób renderowany jest przez przeglądarkę internetową dany fragment lub lista fragmentów strony internetowej. Arkusz Stylów odpowiada więc za prawidłowe wyświetlanie elementów layoutu, a tym samym za spójność projektu graficznego ze stroną internetową. Warto zauważyć, że wiele projektów internetowych odbiegać może swoją formą oraz wyglądem od pierwotnego projektu. Niekoniecznie jest to spowodowane brakiem umiejętności programisty, lecz może być wynikiem ograniczeń technicznych nakładanych przez przeglądarkę internetową. Warto w tym miejscu wspomnieć o fakcie, że przeglądarki internetowe potrafią z różny sposób renderować ten sam obiekt, pomimo użycia tego samego kodu źródłowego. To samo dotyczy również wersji używanej przez nas przeglądarki – w przypadku przestarzałych wersji oprogramowania, renderowania części elementów może nie być możliwe. Istnieją jednak metody zapewniające kompatybilność ze wszystkimi rodzajami tzw. browserów. Wewnątrz kodu CSS dopisany jest wówczas na ogół fragment nadający styl osobno dla każdej z przeglądarek jak np.:

Poprzez użycie CSS’a, łatwiejsze staje się tzw. globalne nakładanie stylu na poszczególne element strony internetowej. Dla przykładu, jeżeli na stronie internetowej decydujemy się na centrowanie wszystkich obrazków użytych we wpisać na blogu oraz ograniczanie ich maksymalnej szerokości, wystarczy, że komenda zostanie dodana wyłącznie jeden raz. Warto podkreślić, że rozbudowane strony internetowe lub portale, posiadają nawet kilkanaście różnych arkuszy stylów, co ułatwia późniejsze wprowadzanie zmian. Zabezpiecza na to również przed niezamierzonym usunięciem formatowania w wybranych sekcjach.

Nasza Agencja stawia bardzo mocny nacisk nie tylko na tworzenie kodu CSS zgodnie z najaktualniejszymi standardami, ale także na optymalizację tego kodu. Optymalizacja kodu jest niezwykle istotna dla szybkości z jaką czytana jest przez przeglądarkę nasza strona internetowa. Dzięki tzw. minifikacji kodu CSS, możemy nie tylko znacząco skrócić ten czas, ale także ograniczyć opłaty za serwer (w przypadku jeżeli opłata determinowana jest zużyciem CPU). Jeżeli planujecie Państwo wdrożenie dużego serwisu internetowego lub platformy, która odwiedzana będzie każdego dnia przez tysiące osób, zoptymalizowany CSS to podstawa.