HTML5

HTML5 – jest językiem wykorzystywanym przy tworzeniu stron internetowych www. Rozwinięciem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany (XHTML 1), opracowywane w ramach prac grupy roboczej WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) i W3C.

Jest najpopularniejszym językiem wykorzystywanym przy tworzeniu stron internetowych www. HTML5 jest nazwą skróconą od HyperText Markup Language. Technologia ta jest bezpośrednim następcą HTML4 i w stosunku do swojego poprzednika posiada wiele usprawnień. Do najpopularniejszych z nich należą nowe tagi, nowe typy pól oraz atrybuty przy elementach formularzy. Technologia HTML5 pozwala na szybkie i efektywne tworzenie projektów dla sieci web takich jak strony internetowe, blogi oraz serwisy społecznościowe. Nowe elementy pozwolą także na zbudowanie sprawnie działających formularzy kontaktowych, które są doskonałym źródłem do generowania tzw. leadów na stronach internetowych. Dzięki nowym znacznikom takim jak  <autofocus>, który podkreśla kursor przy wypełnianiu pól oraz <required> oznaczający pole wymagane, walidacja pól.

Użycie HTML5 przy projektach dla sieci web zdecydowanie poprawia czytelność kodu oraz sposób jego uporządkowania. Jest do duże ułatwienie dla programisty działającego na stworzonym w ten sposób kodzie, dlatego nawet w przypadku gdy zdecydujemy się na wybór innej firmy do wprowadzenia zmian na stronie.